Результати навчання за освітнім компонентом |
Результатами навчання є:
- Розуміння принципів роботи силових установок, суднових допоміжних механізмів та морських технічних термінів
- Оволодіння теоретичним матеріалом дисципліни та вивчення правил технічного використання елементів СЕУ і систем, а також опанування елементарних практичних навичок з питань управління енергетичною установкою з урахуванням роду виконуючих обов'язків.
- Знання шляхів реалізації, принципу дії, основних переваг та недоліків різних типів теплових двигунів, допоміжного устаткування СЕУ і систем, холодильних установок, теплообмінних апаратів, суднових систем, а також знання морських термінів, які використовуються в механічних відділеннях.
|
Зміст (стислий опис/перелік розділів та/або тем) |
- Суднові енергетичні установки і системи сучасних морських суден, їх типи і склад. Спеціальні терміни, що використовуються в машинних відділеннях.
- Теоретичні основи теплотехніки, 1 і 2 закони термодинаміки. Робоче тіло, параметри його стану, термодинамічні процеси і цикли.
- Суднові парові котли, їх типи (головні, допоміжні та утилізаційні; водотрубні і газотрубні), устрій, принцип роботи, призначення, основні характеристики. Процес генерації насиченої пари та її перегріву. Підготовка і система живільної води.
- Двигуни внутрішнього згоряння, їх типи (2-х та 4-х тактні), пристрій, принцип дії, цикли. Способи наддуву двигунів. Порівняльний аналіз мало обертових і середньо обертових двигунів, їх переваги та недоліки.
- Системи двигунів і машинного відділення, їх типи, призначення, склад. Системи двигунів: паливна, оливна, охолодження. Пуск та реверс двигунів, система пускового стиснутого повітря.
- Тема 6. Парові та газотурбінні установки, їх склад, принцип роботи, цикли. Типи парових турбін (активна і реактивна), принцип їх дії. Принципові схеми та теплові системи установок.
- Суднові допоміжні механізми. Насоси об’ємного і гідродинамічного принципу дії (поршневі, гвинтові, відцентрові, осьові, струйні), особливості їх експлуатації. Теплообмінні апарати, їх призначення, класифікація, пристрій. Системи і установки для опріснення морської води. Установки для очищення стічної води. Сепаратори і фільтри для очищення нафтовмістної води, прибори контролю нафтовмісту очищеної води. Установки для спалювання відходів. Палубні механізми (якірні та швартовні механізми, шлюпочні і вантажні лебідки). Кермові машини, їх характеристики. Холодильні установки.
- Загальносуднові та спеціальні суднові системи, їх призначення, склад, принцип дії. Системи: осушувальна, баластова, протипожежна, вентиляції та кондиціювання повітря, опалювання. Система гідравлічного масла, що забезпечує роботу суднових гідроприводів.
|